Emocijų valdymas: į pagalbą – emocijų veidelis

Nuotykių dėžes papildė emocijų pažinimo veidelis. Dalis narių jau ištestavo – sėkmingai pildome kitas dėžes! 🚀

Žaidimas padeda ne tik atpažinti, bet ir suprasti bei išmokti valdyti emociją – taip laviname emocinį intelektą. 🧠

emocijų valdymas

Patarimai, kaip žaisti su emocijų veideliu (tai galite daryti ir piešdami) ⤵️
💡Įvardinkite konkrečias emocijas ir paprašykite atvaizduoti jas ant veidelio.
💡Papasakokite konkrečias situacijas ir paprašykite atvaizduoti situacijos veikėjo emociją ant veidelio.
💡Padėkite suprasti, kad visos emocijos yra priimtinos, blogų emocijų – nėra. Emocijų pripažinimas yra pirmas žingsnis, padedantis išmokti ja

Nepamirškime, kad mes, tėvai ir vaiko artimieji, esame geriausi pavyzdžiai, iš kurių vaikai semiasi žinių, kaip reaguoti į skirtingas situacijas. ✨

Emocijų valdymas ir supratimas: kodėl tai svarbu?

Emocijų supratimas ir valdymas yra svarbus vystymuisi ir gerovei vaikystėje ir paauglystėje. Vaikai ir paaugliai, kurie gali suprasti ir valdyti savo emocijas, labiau linkę:

  • Emocijas reikšti kalbant ramiai arba tam pritaikytu būdu
  • atsigauti pajutę stiprias emocijas, tokias kaip nusivylimas, nusivylimas ar susijaudinimas
  • Valdyti impulsus
  • elgtis tinkamai – tai yra taip, kad nepakenktų kitiems žmonėms, daiktams ar sau.

Ir tai naudinga vaikams, nes tai padeda jiems mokytis, susirasti draugų, tapti savarankiškiems ir dar daugiau. Jūsų vaiko gebėjimas suprasti ir valdyti emocijas vystosi laikui bėgant. Kai jūsų vaikas mažas, jam reikės padėti suprasti emocijas. Tai dažniausiai apima emocijų atpažinimą ir įvardijimą ir padeda valdyti emocijas vaikui senstant. Kai jūsų vaikas augs, jis išmoks daugiau strategijų, kaip valdyti savo emocijas be jūsų pagalbos. Emocijų supratimas ir valdymas dar vadinamas emociniu reguliavimu. Tai svarbi jūsų vaiko savireguliacijos dalis.

Vaikai iki 3 metų: emocijų kalbos ugdymas

Vaikai išgyvena emocijas anksčiau nei gali žodžiais toms emocijoms apibūdinti. Vaikai taip pat supranta kalbą, kol patys negali jos vartoti. Taigi galite padėti savo vaikui suprasti, ką jis jaučia, padėdami jam ugdyti „emocinę kalbą“. Gali būti keista kalbėti su vaiku apie jausmus, kol jis vis dar lavina kalbos įgūdžius. Štai keletas idėjų, kurios padės:

  • Kai matote, kad jūsų vaikas rodo tam tikras emocijas, pažymėkite jas ir pakalbėkite apie tai. Pavyzdžiui, „Jūsų veide yra didelė šypsena“. Turite džiaugtis mane matydami“ arba „Tu verki“. Esate nusivylęs, nes negalite žaisti su žuvimi“.
  • Pažymėkite emocijas, kurias vaikas mato jumyse ir kituose žmonėse. Pavyzdžiui, „teta liūdna, nes pasiilgo senelio“.
  • Padėkite savo vaikui žaisti emocijas. Žaidimų idėjos, skirtos ugdyti mažų vaikų emocijas, apima lėlių žaidimą, dainavimą, skaitymą ir netvarkingą žaidimą.
  • Didelės emocijos, tokios kaip nusivylimas, pyktis ir sumišimas, gali būti didžiuliai mažiems vaikams. Kai atsiranda šių emocijų, laikas gali padėti vaikams nusiraminti ir susitvarkyti.

3-8 metų vaikai: mokosi suprasti ir valdyti emocijas

Vaikai lavina gebėjimą atpažinti ir įvardyti emocijas daug praktikuodami. Vaikams lengviau praktikuotis žaisdami, kai jie yra atsipalaidavę arba kol jų emocijos dar nėra pernelyg intensyvios. Štai keletas būdų, kaip galite padėti vaikui atpažinti ir įvardyti emocijas:

  • Kalbėkite apie emocijas, kurias gali patirti knygų, TV laidų ar filmų veikėjai. Pavyzdžiui, „Pažiūrėkite į Bluey veidą“. Ji atrodo liūdna’.
  • Su vaiku skaitykite knygas apie emocijas. Pirmiausia galite pabandyti Janan Cain, kaip aš jaučiu, „Viskas apie jausmus iš Usborno“ arba „F“ – Goldie Millar ir Lisa A. Berger.
  • Parodykite savo vaikui, kaip atpažįstate savo emocijas ir padėkite jam atpažinti savo emocijas. Pavyzdžiui: „Kai išdaužiau tą stiklą, labai garsiai šaukiau. Ar tau taip nutinka, kai suklydai ir pyksti?’
  • Padėkite savo vaikui išsiaiškinti, kaip jaučiasi jo kūnas, kai jis patiria emocijas. Pavyzdžiui, „Atrodai nervingas“. Ar turite drugelių pilve?’
  • Suteikite savo vaikui galimybę tyrinėti emocijas žaidžiant. Žaidimų idėjos ikimokyklinio amžiaus emocijoms ugdyti ir žaidimų idėjos mokyklinio amžiaus emocijoms ugdyti apima netvarkingą žaidimą, piešimą ar tapybą, lėlių žaidimą, šokius ir muzikos žaidimą.
  • Atlikite emocijų užsiėmimą su vaiku. Jūs pasirenkate tokią emociją kaip „susijaudinęs“ ir vaidinate ją kartu su savo vaiku. Šią veiklą galite paversti paprastu spėliojimo žaidimu.

Taip pat galite padėti savo vaikui išmokti paprastų strategijų, kaip valdyti savo emocijas. Pavyzdžiui:

  • Išmokykite vaiką būdų, kaip nusiraminti nuo stiprių emocijų, pavyzdžiui, suskaičiuoti iki 10 arba penkis kartus giliai įkvėpti.
  • Pasiūlykite būdus, kaip reaguoti į stiprias emocijas – pavyzdžiui, suplokite rankomis, kai esate susijaudinęs, paprašykite apkabinimo, kai esate liūdnas, arba labai stipriai suspauskite pagalvėlę, kai esate piktas.
Shopping Cart
Scroll to Top